Djegiet nga Dielli: Parandalim dhe Trajtim

Djegiet nga Dielli: Parandalim dhe Trajtim

Dielli na ushqen me vitaminen D por nese tejkalohet qendrimi ne dielli pa krem mbrojtes, lekura mund te digjet. E kam provuar dhe besoj edhe ju e keni provuar djegien nga dielli – nje lekure e djegur te le pa gjume dhe pastaj kur stabilizohesh papritur fillon dhe te bie lekura.
E kuptoj deshiren e te paturit nje lekure ngjyre karamele dhe prandaj deshironi te jeni sa me shume te ekspozuar ne diell por duhet ta kuptoni qe edhe pse simptomat e djegies jane te perkohshme, demtimi i lekures eshte i perhershem dhe mund te kete efekte te demshme, perfshire ketu edhe kancerin e lekures.

Djegiet nga Dielli mund te parandalohen:

1. Qendrrimi ne hije, gjate oreve kur rrezet e diellit jane me te forta
2. Perdorimi I kremit kunder djegies me SPF 25-50
3. Kremi I mbrojtjes duhet perdorur 30 minuta para ekspozimit ne diell per shkak te deportimit ne lekure. Aplikimi I kremit duhet perseritur pas larjes ne det/pishine si dhe cdo 2 ore gjate qendrrimit jashte ne dielle.
4. Mbani kapele dhe vini syze per te mbrojtur pjesen delikate te fytyres.

Por nese jeni djegur nga dielli, ja disa keshilla per te qetesuar lekuren:

  1. Aloe Vera: lehteson dhe qeteson lekuren. Aloe Vera duhet te jete 100% organik dhe pa perberje alkolike. Rekomandohet te mbahet ne frigorifer qe te jete I ftohte kur te aplikohet.
  2. Mjalt: permban substance antibacterial dhe anti-inflamatore. Aplikimi I mjaltit ne pjesen e djegur te lekures zhvillon qeliza te reja ne lekure.
  3. Qumesht: permban substance anti-inflamatore dhe qeteson lekuren
  4. Vaj I berthames se rrushit: deporton thelle ne lekure duke hidratuar dhe qetesuar lekuren e djegur.
  5. Pirja e Ujit: djegia eshte shume dehidruese, prandaj rekomandohet te konsumohet shume uje.

Duhet shmangur:

  1. Ujti i nxehte: qe krijon tharje ne lekure
  2. Sapun te vrazhde: nuk jane hidratues dhe irritojne lekuren. Larja e trupit duhet bere me produkte te lehta dhe hidratuese.
  3. Petroleum jelly/Vaseline, Benzocaine, Lidocaine: pengojne sherimin dhe krijojne plasje te lekures
  4. Parfume: kimikatet mund te irritojne lekuren

Ju uroj pushime te mbara dhe te ja kaloni sa me bukur….por mos harroni keshillat e mesiperme.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s