Njё fundjavё dedikuar Gruas…

Ndodhemi ne muajn e trete to vitit 2013; sot ёshtё dita e Gruas (ndёrkombёtare), ndёrsa tё dielёn (me dt.10 Mars) kёtu ne Britanin e Madhe, ёshtё dita e Nёnёs. Besoj se pajtoheni kur them se janё ditё shumё speciale pasi celebrojmё tё bukurёn dhe tё ndjeshmen…qё ёshtё FEMRA.

Nuk mund ta mohojmё dot, qё Shqiperia ёshtё njё shoqeri me mentalitet partriakal dhe me njё shtet tё dobёt para burrit kriminel (sigurisht qe jo te gjithe meshkujt Shqiptare jane te tille) . Femrёs Shqiptare nuk i mungon aftёsia pёr tё ndёrtuar jetёn e saj sipas ёndёrrave dhe dёshirave qe Ajo mund tё ketё…Ajo ёshtё thjesht e dhunuar … e shfrytёzuar … dhe a fyer nga stereopitizimet a shoqёrise tё vёndit ku jeton – por ky ёshtё nje debat mё vete dhe meqё jemi ne nje fundjavё festash, le tё celebrojmё tё mirёn e tё qёnit Femёr, kёshtu qё me pak fjale… Vajza, Mbesa, Motra, Nena, Halla, Teze, Gjyshe ku do qe te jeni ju uroj nje fundjave shume te vecante, plot dhurata dhe te qeshura…

“ZEMER E EMBEL ME DASHURI
e kush tjeter mund te jete vec ti
nene fjale me te embel ska bota
nene e para fjale qe belbezon foshnja
ne kraharorin tend, me aromen tende nis jeta
Vitet kalojne dashurine per nenen ato se mposhtin dot

ZEMER E EMBEL ME DASHURI
qe mbjell vec paqe e dashuri
je ti o nena ime je ti.
Dashuria jote eshte e vetmja pije qe shpirtin ma sheron,
Aroma e lekures tende eshte magji
e perqafuar te pushosh ne kraharorin tend
ndonese me thinja ne koke
ti gjithmone ndihesh femije

ZEMER E EMBEL ME DASHURI
e shtrenjte e pa krahasueshme e vetme je ti,
nje zemer e madhe qe din vec te fale e te dhuroje
parajse e shpirtit per qdo femije,
ti per ne thurr endrra
tek ti behen sa shfajsime ehh sa justifikime.
Parajse e jetes je ti
nje veshtrim ne sy qka ndodh brenda meje
e ndjen vec ti,
ndjenja kurre ste genjejne
para se te ndodh ekeqe e mire
zemra jote ndje parandjen qdo jot gezimi apo trishtime qe rrjedh ne syte e mi

ZEMER E EMBEL ME DASHURI
E DASHUR E SHTREJNTE E VETME NENE JE TI”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s